Miejsce: BWA Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4 oraz przestrzeń miejska.
Miasto marzeń to wystawa o mieście, którego nie ma, ale które istnieje w wyobraźni, życzeniach, fantazjach i wizjach, czasami także: w pretensjach i żalach – o to właśnie, że nie istnieje…
W pewnych swoich przejawach wystawa odnosi się do konkretnego miasta: Krosna, a marzenia o nim przybierają całkiem realne kształty. Tak jest np. w przypadku projektów modernistycznego architekta Alfreda Jana Kołdera. Budynki jego projektu można oglądać
w Krośnie, chociaż niektóre z nich uległy, nie zawsze fortunnym, przeróbkom. Na wystawie pokazujemy projekty (niektóre – niezrealizowane), utrwalone w momencie całego ich potencjału – tak jak zaistniały w wyobraźni architekta, jeszcze przed starciem się z materią rzeczywistości. Teraz mogą być obiektem marzeń o życiu po prostu luksusowym w przestrzeniach zaprojektowanych z myślą o komforcie, higienie, pełnych światła i otoczonych zielenią…
Tytuł wystawy nawiązuje do dwóch znaczeń słowa „marzenie”, a wystawa rozgrywa się
w dwóch przestrzeniach: w galerii i w mieście. W galerii zobaczymy marzenia o lepszym mieście. Punktem wyjścia jest Kołder, ale proponowane są też alternatywne rozwiązania, pomysły może utopijne, a może zaskakująco praktyczne dotyczące całościowej zmiany koncepcji życia; dadaistyczne z ducha pomysły francuskich sytuacjonistów na przeobrażanie naszego doświadczania miasta i ich współczesne interpretacje, a także: miasta niebiańskie wizjonera Swedenborga. Ważnym elementem wystawy są wizualizacje odpowiedzi mieszkańców i mieszkanek Krosna na pytania ankiety, przygotowanej specjalnie na tą okazję. Ankieta jest rodzajem swobodnej rozmowy, której tematem jest miasto – jak to często bywa w rozmowach, pojawiają się dygresje i odstępstwa od tematu.
Druga część wystawy to także drugie znaczenie słowa „marzenie”: to śnienie na jawie, fantazjowanie, odkrywanie cudowności w codzienności. To interwencje artystyczne
w witrynach sklepów i nasączanie miejskiej przestrzeni poezją. Patronem tej części wystawy jest surrealista Louis Aragon i pamiętny obraz syreny pływającej na wystawie sklepu z laskami – wizja narratora „Wieśniaka paryskiego” w czasie spaceru po pasażu Opery w Paryżu. Proponujemy taki spacer po okolicach galerii; trasa spaceru, jego przestrzenna mapa, pojawi się w przestrzeni galerii, łącząc w ten sposób obie części wystawy.
Wystawa Miasto marzeń jest początkiem cyklu wydarzeń celebrujących 40-lecie działalności Galerii BWA w Krośnie.
Uczestniczki/uczestnicy:
Marzenia I (galeria)
Ewelina Figarska
Lila Kalinowska
Martyna Karpowicz
Alfred Jan Kołder
Jadwiga Sawicka
Katarzyna Solińska
Aleksandra Wasilkowska
Marzenia II (miasto)
Przemysław Branas
Ewelina Figarska
Magdalena Franczak
Łukasz Kuśnierz
Weronika Lewandowska
Marta Ostajewska
Bianka Rolando
Kuba Woynarowski
Kuratorka:
Jadwiga Sawicka
Koordynacja wystawy:
Martyna Karpowicz
Projekt przestrzeni:
Lila Kalinowska
Oprawa graficzna:
Justyna Radziej
Wydarzenia towarzyszące:
29 maja 2022 godz. 11:00
Katarzyna Solińska, Małe wielkie plany Krosna – o mieście, które mogło być ogrodem. Wykład.
Wielki Kraków, Wielki Lwów… Wielkie Krosno? Jak wyglądały małe, ale wielkie w skali, rozmachu, i w swej idei plany rozbudowy Krosna z lat 20. XX wieku? Były tylko marzeniami, mrzonkami miejskich modernistów pochłoniętych ideą stworzenia miasta-ogrodu? Czy jakieś ślady „wielkiego Krosna” możemy jeszcze dzisiaj dostrzec we współczesnym nam mieście? Przypadek Krosna to szereg nieprzypadkowych związków istniejących zarówno między budynkami, jak też tego co zaistniało pomiędzy nimi – zaprojektowanej integralnie z budynkami zieleni – parkami, skwerami, bulwarami i przydomowymi ogródkami. Porozmawiajmy – o Krośnie marzeń, mieście-ogrodzie i mieście współczesnym – bez ogródek.
5 czerwca 2022 godz. 13:00
Paweł Krzaczkowski, Czego nie widać. Włóczęga miejska jako czynnik rozwoju przyjaznego środowiska miejskiego. Wykład i spacer.
Godzinny spacer poprzedzony około dwudziestominutowym wprowadzeniem dotyczącym sytuacjonistycznych praktyk doświadczania przestrzeni miejskich. W ramach spaceru szukać będziemy nieoczywistych elementów przestrzeni Krosna, które mogą mieć istotne znaczenie dla budowania przyjaznego habitatu miejskiego.
12 czerwca 2022 godz. 12:00
Magdalena Ujma, Międzymiasto. Architektura Polski małych miast. Wykład.
Jak wyglądają dziś małe miasta w Polsce? Czy ludziom dobrze się w nich żyje? Czy można w nich zauważyć boom budowlany, odnawianie centrów, poszukiwanie własnej specyfiki – także poprzez kształtowanie architektury, miejsc zielonych i krajobrazu? Czy małe miasta dbają o swoją tradycję? Jak to się odbija w ich architekturze? Jak wreszcie wygląda działalność kulturalna w takich miejscach? Jakie są najlepsze nowe instytucje w małych miastach i ich siedziby?
26 czerwca 2022 godz. 11:00 (transmisja na Facebook'u BWA)
Bogna Świątkowska, Powiększenie. Potencjał przestrzeni publicznych przy instytucjach kultury. Aktywny audyt w formie spaceru.
Przestrzenie publiczne wokół instytucji kultury tworzą miejsca spotkań, ale mają też zdolność – nie zawsze w pełni wykorzystywaną – budowania koalicji na rzecz równościowych, dobrze zaprojektowanych, wrażliwych na potrzeby wszystkich użytkowników, przestrzeni społecznych. Mogą umożliwiać codzienny kontakt ze sztuką i kulturą odbiorcom o zróżnicowanych gustach i kompetencjach – co jest istotne zwłaszcza w czasie kryzysów. Mogą również być miejscami bezinteresownej wymiany, wzajemnych inspiracji, oddolnych inicjatyw, a tym samym – ostoją wartości demokratycznych, wpływając pozytywnie na społeczną inkluzję, a w końcu na znaczenie i popularność instytucji. W czasie spaceru szukać będziemy elementów przestrzennych wzmacniających poczucie wspólnoty. Bazą będzie raport z badania przeprowadzonego w ub. r. przez Fundację Bęc Zmiana: www.beczmiana.pl/powiekszenie
Relacje z wystawy można zobaczyć tutaj:
- Magazyn Szum:
https://magazynszum.pl/miasto-marzen-w-bwa-krosno/?fbclid=IwAR3EXzyaffM0dO9LSO8wZf3nlvir5p0Re8fWLVvRtc2qALtJw6jPuB0IL1A - Notes Na 6 Tygodni, NN6T:
https://nn6t.pl/2022/06/12/miejskie-marzenia-krosno-14-05-26-06/ - Wywiad z kuratorką wystawy - Jadwigą Sawicką:
https://soundcloud.com/bec_zmiana/krosno-miasto-marzen-sawicka - Relacja filmowa z wernisażu autorstwa Oliwii Augustyn:
https://youtu.be/E00AQU8jajw
W roku jubileuszu 40-lecia Galerii wspierają nas:
Recenzja autorska Mileny Rzońca:
Tempus fugit
Czas ucieka. Czas leczy rany, koi skołatane serca, przynosi nowe. Wzbudza nadzieję, że kres
to nie koniec. Nadzieja napawa marzeniami. Z niej rodzą się wizje i pragnienia. Nie zawsze piękne. Często śmiałe, radykalne, będące krzykiem zastanej maszyny życia, przejawem poszukiwania. Bo czym innym jest ludzkie życie, jeśli nie wieczną wędrówką, nieustanym poszukiwaniem i gonitwą za marzeniami?
„Obłędnie dobrze jest płynąć w sobie marzeniami”
Przekroczywszy próg od razu płyniemy. O czym marzą krośnianie? O spokojnym życiu
w mieście otulonym ciepłym beżem, pachnącym lnem? O tym, by grać w zielone a później wrócić do domu i zjeść obiad ze spokojną głową, bo przecież nikt dziś nie umarł? A może
o tym, by zniknął mur kapucyński, szkoły, kościoły, dziury w jezdni? Czy to nie jest utopia? Utopijne wizje złożone z szeregu czarnych liter, usystematyzowane przez ludzi, którzy opowiadają własną historię miasta, które jest a może, którego nie ma…
Jadwiga Sawicka i Lila Kalinowska, Miasto marzeń, ankieta
Co nas pochłonie
Iluzoryczne pragnienia przekształcają się w niesamowity synkretyzm dźwięku i obrazu,
w wizualizację zmierzchu ludzkości i wschodu nomadów, dzieci nowego krajobrazu
i urbanistycznego ładu. Przyciąga nas szklany obiekt - choć statyczny to tętniący życiem. Poczujmy magię świata, zamkniętego w szponach chylącej się ku upadkowi cywilizacji.
To tam budzi się życie. Nowy, intrygujący biotop, w którym człowiek gra na strunach przyrody, podporządkowując się czystej melodii, napędzającej przyszłość miasta, które dopiero rośnie.
Aleksandra Wasilkowska, 4-PO-DMT CITY, wideo i obiekt
Tygiel jawy i snu
Odwróćmy się. Mińmy wzrokiem jedno pomieszczenie a zatrzyma się on na onirycznym krajobrazie, pachnącym zachodzącym słońcem i trawą, na której ciężkie stopy położył pusty dom. Pod nim ścieli się dróżka, która prowadzi nas do gablot, wyrastających z ziemi niczym głazy. Opoki fantazji. Wizje, które nabrały kształtu, tekstury, chropowatości kamieni
i tej monumentalności, którą cechują się niektóre marzenia. Marzenia mają jednak to do siebie,
że nie wszystkie się spełniają. Czasem papier jest materią docelową a fantastyczne wizje nigdy nie osiągają swej bryłowatości. Szkice Kołdera albo tworzą miasto albo pozostają w sferze marzeń i snów o mieście, które mogło(by) być.
Alfred Jan Kołder, wybrane projekty architektoniczne
Było, jest
Były mapy. Ścieżki naszych poczynań, które wiedziały o nas więcej niż my sami. Czytały
nas w snach, w których otwarci jak dzieci, snuliśmy narrację o aglomeracjach szczęścia
i spokoju. A my, czytający atlasy, przechodziliśmy obojętnie wokół pragnień. Surrealistycznych wówczas wizji. Spójrzmy. To opowieści o nas. Dłonie poszukiwaczy
i rysunki wizjonerów. Usłyszmy je. „Pogłaszcz w sobie wynalazcę. Odnajdź siebie
z dzieciństwa.” I trwaj. Marz. Kreuj. To ty jesteś spiritus movens.
Bianka Rolando, Loom
Jakub Woynarowski, Atlas, wideo
„Pozwól oku wędrować”
Wystawa wykracza poza mury, obejmuje serce miasta marzeń, bijące rytmem fantasmagorycznych planów. Podążmy śladem wizji utraconych, spełnionych i tych spełnianych. Witryn, w których gromadzą się słowa. Niemy krzyk słów. Ambicji. Zmian. Zastoju. Pozwólmy oku wędrować, nawet jeśli napotyka wypłukaną treść niebytu.
Weronika M Lewandowska, Oko we mgle, performans
Bianka Rolando, Loom
Odkryć na nowo
Ktoś westchnie, ktoś przystanie a ktoś inny zaduma się na moment. W świecie surrealistycznych marzeń jesteśmy wolni. Nieskrępowane uliczki zmian, skwery planów. Tory, wiodące być może ku czemuś lepszemu. A gdyby tak odkryć nasze miasta na nowo. Zaczynając od „Miasta marzeń”.